سپتيك تانك

درباره وبلاگ
موضوعات

سپتيك تانك

سپتیک تانک

سه شنبه بیست و دوم 4 1400

کارایی و نحوه راندمان کاری سپتیک تانک :

فاضلاب از طریق بخش ورودی وارد سپتیک تانک می‌شود. این قسمت با یک دیواره جداکننده از بخش دوم جدا شده و بیش از نیمی از حجم سپتیک تانک را در بر می‌گیرد. وقتی فاضلاب به این قسمت وارد می‌شود، مواد قابل ته نشین و سنگین، ته نشین شده و روغن و چربی‌ها روی سطح، حالت شناور باقی می‌مانند. موادی که در ته مخزن ته‌نشین شدند، توده‌ای از لجن و باکتری ها را به وجود می‌آوردند. در جریان تکثیر و رشد میکروارگانیزم‌های موجود، واکنش‌های بیولوژیکی اتفاق می‌افتد که باعث تجزیه مواد آلی و تصفیه آب می‌شود. به این ترتیب حجم لجن کاهش پیدا کرده و طی این فرایند بیوگاز تولید می‌کند. این بیوگاز که اغلب متان است، از لوله خروجی خارج می‌شود. سپس، پساب از مسیری که توسط دیوار جدا کننده میان بخش اول و دوم قرار گرفته است، وارد بخش دوم سپتیک تانک می‌شود. مواد چربی و لایه‌های اضافی که باقی مانده، روی سطح شناور می‌ماند و در نهایت پساب تصفیه شده، از لوله خروجی سپتیک تانک خارج می‌شود.


مزایا و محاسن دستگاه سپتیک تانک :

تصفیه فاضلاب با دستگاه سپتیک تانک به آسانی انجام می‌گیرد. در صورتی که این دستگاه، به روش صحیح اجرا شود، منجر به بازگشت آب‌های زیرزمینی می‌شود. سایر مزایای دیگر این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

نصب سریع و آسان 

ارزان و مقرون به صرفه

دارای انعطاف پذیری بالا

بدون نیاز به تجهیزات الکترومکانیکال

محدود کردن فضای اشغال کم و ناچیز

قابلیت نصب و مدفون شدن در هر عمقی

دارای مقاومت شیمیایی بالا در برابر اسیدها و بازها

دارای مقاومت در برابر خوردگی، شکستگی و ترک

آب بندی کامل و عدم انتشار هیچ‌ گونه آلودگی


سپتیک فاضلاب و یا سپتیک تانک ممکن است برای بسیاری از افراد یک مفهوم بیگانه باشد. بتدایی ترین و ساده ترین سیستم تصفیه فاضلاب تک واحدی، سپتیک فاضلاب می باشد که تصفیه مواد ته نشین شده(تصفیه مکانیکی) و تصفیه بیولوژیکی در آن به وسیله باکتری های بی هوازی صورت می گیرد و در مناطقی که لوله کشی فاضلاب شهری انجام نشده مثل چمستان از این روش استفاده می شود.


سپتیک فاضلاب های شرکت تصفیه آب و فاضلاب متشکل از جایگاه ذخیره ی رو بسته ای است که اغلب برای اندازه های بزرگ از بتن آرمه و اندازه های کوچک به صورت پیش ساخته از پلاستیک ساخته می شود. مواد اولیه و مصالحی که این چاه ها را می سازند، مثل بتن، پلی اتیلن، پلیمر و ... دارای قابلیت نفوذ ناپذیری و مقاومت در برابر خوردگی می باشند.


اما برای آن دسته از خانه هایی که از یکی استفاده می کنند از اهمیت حیاتی برخوردار هستند. از سپتیک فاضلاب می توان برای پکیج تصفیه فاضلاب ساختمانهای جداگانه در ساختمان یا برای کل جامعه ، در تالاب استفاده کرد. فاضلاب از طریق لوله های فاضلاب به سپتیک فاضلاب یا در خانه یا در تالاب منتقل می شود.سپتیک فاضلاب یک ظرف مهر و موم شده یا مستطیلی است که برای تجزیه فاضلاب استفاده می شود تا از طریق عملکرد باکتری های موجود در مواد زائد ، پساب شود.


سپتیک فاضلاب چیست ؟

سپتیک فاضلاب مخزن رسوبی زیر آب است که برای پکیج تصفیه فاضلاب از طریق فرایند تجزیه و زهکشی بیولوژیکی استفاده می شود. سپتیک فاضلاب از فرآیندهای طبیعی و فن آوری اثبات شده برای پکیج تصفیه فاضلاب لوله کشی خانگی تولید شده توسط حمام ، فاضلاب آشپزخانه و لباسشویی استفاده می کند. 


سیستم سپتیک فاضلاب  از طراحی نسبتاً ساده ای برخوردار است. این یک ظرف ضد آب زیرزمینی (بیشتر مستطیل شکل یا گرد) است که از شیشه الیاف ، پلاستیک یا بتن ساخته شده است. محفظه های موجود در یک سپتیک فاضلاب و به طور معمول یک خروجی T شکل ، مانع از خروج لجن و کف از مخزن پلی اتیلن و حرکت به منطقه میدان تخلیه می شود. سیستم های سپتیک فاضلاب نوعی تاسیسات فاضلاب در محل ساده (OSSF) هستند و فقط یک سیستم ضد عفونی اساسی را ارائه می دهند.


برای خانه هایی که زهکشی ضعیف دارند و یا به شبکه فاضلاب اصلی متصل نیستند ، سپتیک فاضلاب امکان دفع ایمن فاضلاب را فراهم می کنند.آنها با جمع آوری مواد دفع زباله و فاضلاب در یک مخزن پلی اتیلن بزرگ زیرزمینی کار می کنند ، که عمدتا در مناطق روستایی استفاده می شود.سپتیک فاضلاب به طور معمول در 50 متری خانوار در زیر زمین نصب می شوند. آنها معمولاً از دو اتاق یا محفظه و یک مخزن پلی اتیلن ساخته می شوند که فاضلاب را از لوله ورودی دریافت می کند. 


برای کسانی که در شهرها و شهرها زندگی می کنند به سپتیک فاضلاب نیازی نیست زیرا فاضلاب منتقل می شود و با سیستم فاضلاب آنها مقابله می شود. یک شرکت محلی آب این را حفظ و مدیریت خواهد کرد. سیستم سپتیک به هر خانه اجازه می دهد تا از امکانات آب به طور معمول استفاده کند. با این حال ، اقدامات احتیاطی دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها عمل شود. نگهداری منظم سپتیک فاضلاب نیز مورد نیاز خواهد بود.


صاحبان خانه با سپتیک فاضلاب وظیفه دیگری دارند که اطمینان حاصل کنند مخزن پلی اتیلن آنها بر محیط محلی تأثیر نمی گذارد. به عنوان مثال ، اگر میدان تخلیه بیش از حد مایع زیاد باشد ، می تواند باعث جاری شدن فاضلاب به سطح زمین یا ایجاد پشتیبان در توالت و غرق شود.


سپتیک فاضلاب چگونه کار می کند ؟

سپتیک فاضلاب مواد آلی را هضم کرده و مواد قابل شناور (به عنوان مثال روغن و گریس) و مواد جامد را از فاضلاب جدا می کند یک سپتیک فاضلاب با دو لوله (برای ورودی و خروجی) متصل خواهد شد. از لوله ورودی برای انتقال زباله های آب از خانه و جمع آوری آنها در سپتیک فاضلاب استفاده می شود. به اندازه کافی در اینجا نگهداری می شود تا مواد زائد جامد و مایع از یکدیگر جدا شوند.لوله دوم لوله خروجی است. همچنین می تواند میدان تخلیه را فراخوانی کند. 


این لوله فاضلاب از قبل پردازش شده را از سپتیک فاضلاب خارج کرده و به طور مساوی در خاک و جریان های آب پخش می کند.وقتی پس از مدتی پساب زباله جمع شد ، ابتدا آن را جدا کرده و به 3 لایه جدا کنید. (همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است. لایه فوقانی روغن و گریس است و بیش از همه مواد زائد شناور است. که معمولاً به آن "کف" گفته می شود.لایه میانی شامل فاضلاب همراه با ذرات زباله است.لایه سوم و پایین شامل ذراتی است که سنگین تر از آب هستند و لایه ای از لجن را تشکیل می دهند.


باکتری های داخل مخزن پلی اتیلن بهترین کار برای تجزیه مواد زائد جامد است که باعث می شود مایعات به راحتی جدا شده و تخلیه شوند.آنچه در قسمت زیر مخزن پلی اتیلن باقی مانده همان چیزی است که به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری عمومی باید بطور دوره ای برداشته شود. این یکی از دلایلی است که سپتیک فاضلاب فقط یک شکل اساسی از پکیج تصفیه فاضلاب است.


فاضلابی که از واحدهای مسکونی خارج می‌شود، به قدری باید تصفیه شود که جلوی سوراخ‌های چاه را نگیرد. دستگاهی که این تصفیه را انجام می‌دهد، سپتیک تانک نام دارد. این دستگاه یک میدان تخلیه محسوب می‌شود و دارای محفظه بتنی، فایبرگلاس، پی وی سی یا پلی اتیلنی است که قبل از تخلیه فاضلاب‌ها، آن‌ها را تجزیه می‌کند. 


قسمت های مختلف سپتیک تانک :

هر سپتیک تانک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. اجزای مهم این دستگاه عبارت است :

ورودی فاضلاب : لوله و بافل ورودی

مخزن اولیه : دو سوم حجم سپتیک تانک را در برگرفته است. 

دیوار جداکننده : جدا کننده لجن، چربی و روغن‌های موجود در مخزن اولیه به مخزن زلال سازی

مخزن زلال سازی (مخزن ثانویه) : محل جمع شدن فاضلاب و پساب بدون هر گونه چربی و روغن و لجن

لوله خروجی بیوگاز : محل خروج گازهای تولید شده (عمدتا متان) در فرایند بی هوازی تصفیه فاضلاب

سیستم خروجی فاضلاب : شامل بافل و خروجی سپتیک تانک


شرایط نگهداری و بالا بردن کارایی سپتیک تانک :

در صورتی که از هر دستگاهی به نحو احسن استفاده شود، کارایی آن بالا می‌رود. برای بالا بردن کارایی سپتیک تانک بایستی شرایط زیر را در نظر بگیرید :

در دستگاه سپتیک، گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان فرستاده می‌شود تا از انفجار سپتیک تانک جلوگیری کند. از پساب خروجی به عنوان آبیاری در فضای سبز استفاده نکنید. بلکه با کمک زهکشی، جهت آبیاری ریشه درختان در زیر زمین استفاده کنید. از ریختن موادی که باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود، مانند مواد شستشو، بپرهیزید.


X